April 1, 2017
University Park, PA

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
    1      OpM  Andrew Maguire, 46, State College, PA          19:10  
    2    1 M20  Nick Shell, 26, University Park, PA            21:38  
    3      OpW  Kelly Lehtonen, 34*, State College, PA         22:36  
    4    1 M50  Mark Brady, 51, Bellefonte, PA                 26:12  
    5    2 M50  Mark Weaver, 53, Pa Furnace, PA                26:34  
    6    1 M30  Matthew Shupenko, 38, Port Matilda, PA         26:36  
    7    1 M60  Michael Lewis, 62, Reedsville, PA              26:59  
    8    1 W30  Kathleen Shupenko, 34*, Port Matilda, PA       28:33  
    9    2 M30  Nicholas Jansen, 36, Lock Haven, PA            29:14  
   10    1 M70  Edward O'Rourke, 73, Pennington, NJ            30:15  
   11    1 W20  Elizabeth Ramos, 24*, Waterford, NY            30:21  
   12    2 W20  Giorgia Picci, 26*, State College, PA          31:03  
   13    2 W30  Jennifer Getgen, 36*, State College, PA        31:22  
   14    1 M40  Michael Renz, 40, State College, PA            31:23  
   15    2 M20  Connor Lewis, 28, State College, PA            31:24  
   16    3 M30  Casey McClain, 39, State College, PA           31:25  
   17    3 W30  Lucy McClain, 32*, State College, PA           31:26  
   18    3 M20  Andrew Conyers, 29, State College, PA          32:15  
   19    3 W20  Chloe Cullahan-Tuntort, 29*, State College, PA
                                                               32:38  
   20    4 W20  Indira Turney, 27*, State College, PA          32:40  
   21    4 M20  Todd Cincarelli, 26, Bellefonte, PA            35:07  
   22    5 W20  Janel Catherman, 28*, Bellefonte, PA           35:08  
   23    4 M30  Ryan O'Rourke, 34, Severn, MD                  35:09  
   24    6 W20  Julie O'Rourke, 29*, Severn, MD                35:12  
   25    7 W20  Lindsay Simonson, 27*, State College, PA       36:17  
   26    8 W20  Rachel Naquin, 25*, State College, PA          36:18  
   27    9 W20  Mary Abbruzzesc, 22*, Jupiter, FL              39:02  
   28    1 W40  Helen Stolinas, 49*, Bellefonte, PA            40:23  
   29    2 M40  Jason Winters, 42, Wallaceton, PA              40:40  
   30    1 W60  Julia Heinrich, 62*, Pennington, NJ            46:57  
   31    2 M60  Roger White, 69, Mill Hall, PA                 47:33  
   32    2 W60  Susan White, 61*, Mill Hall, PA                47:35  
   33    5 M30  Joseph Swartz, 36, Munson, PA                  47:55  
   34    4 W30  Sarah Swartz, 33*, Munson, PA                  47:56  
   35    1 W50  Donna Rigsby, 57*, Huntingdon, PA              52:08  
   36    5 M20  Duc Do, 21, State College, PA                  52:35  
   37    1 JrW  Kaitlyn Miller, 15*, Lock Haven, PA            54:01  
   38    2 JrW  Rosa White, 15*, Mill Hall, PA                 54:02  
   39   10 W20  Renee Stouffer, 22*, Camp Hill, PA             54:05  
   40    3 M60  William Arbuckle, 68, Julian, PA               54:19  
   41    2 W40  Christine Meenan, 48*, State College, PA       54:21  
   42    3 W60  Jennifer Mastrofski, 69*, State College, PA
                                                               55:23  
   43    2 M70  Stephen Mastrofski, 70, State College, PA      55:40  
   44    3 W40  Deanna Wakefield, 46*, Bellefonte, PA        1:00:13  
   45    4 W40  Kim Jeffreys, 46*, Pleasant Gap, PA          1:00:13  
   46    2 W50  Judy Homan, 50*, Port Matilda, PA            1:00:13  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men 20 - 29
5 finishers among Men 30 - 39
2 finishers among Men 40 - 49
2 finishers among Men 50 - 59
3 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
2 finishers among Women Under 20
10 finishers among Women 20 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
4 finishers among Women 40 - 49
2 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
21 male finishers
25 female finishers
46 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Open Men
    1    1 M40  Andrew Maguire, 46, State College, PA          19:10  
Open Women
    1    1 W30  Kelly Lehtonen, 34, State College, PA          22:36  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Men 20 - 29
    2    1      Nick Shell, 26, University Park, PA            21:38  
   10    2      Connor Lewis, 28, State College, PA            31:24  
   12    3      Andrew Conyers, 29, State College, PA          32:15  
   13    4      Todd Cincarelli, 26, Bellefonte, PA            35:07  
   18    5      Duc Do, 21, State College, PA                  52:35  

Men 30 - 39
    5    1      Matthew Shupenko, 38, Port Matilda, PA         26:36  
    7    2      Nicholas Jansen, 36, Lock Haven, PA            29:14  
   11    3      Casey McClain, 39, State College, PA           31:25  
   14    4      Ryan O'Rourke, 34, Severn, MD                  35:09  
   17    5      Joseph Swartz, 36, Munson, PA                  47:55  

Men 40 - 49
    9    1      Michael Renz, 40, State College, PA            31:23  
   15    2      Jason Winters, 42, Wallaceton, PA              40:40  

Men 50 - 59
    3    1      Mark Brady, 51, Bellefonte, PA                 26:12  
    4    2      Mark Weaver, 53, Pa Furnace, PA                26:34  

Men 60 - 69
    6    1      Michael Lewis, 62, Reedsville, PA              26:59  
   16    2      Roger White, 69, Mill Hall, PA                 47:33  
   19    3      William Arbuckle, 68, Julian, PA               54:19  

Men 70 & Up
    8    1      Edward O'Rourke, 73, Pennington, NJ            30:15  
   20    2      Stephen Mastrofski, 70, State College, PA      55:40  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                     FINISHER                    TIME
 —————   —————                     ————————                    ————
Women Under 20
   19    1      Kaitlyn Miller, 15, Lock Haven, PA             54:01  
   20    2      Rosa White, 15, Mill Hall, PA                  54:02  

Women 20 - 29
    3    1      Elizabeth Ramos, 24, Waterford, NY             30:21  
    4    2      Giorgia Picci, 26, State College, PA           31:03  
    7    3      Chloe Cullahan-Tuntort, 29, State College, PA
                                                               32:38  
    8    4      Indira Turney, 27, State College, PA           32:40  
    9    5      Janel Catherman, 28, Bellefonte, PA            35:08  
   10    6      Julie O'Rourke, 29, Severn, MD                 35:12  
   11    7      Lindsay Simonson, 27, State College, PA        36:17  
   12    8      Rachel Naquin, 25, State College, PA           36:18  
   13    9      Mary Abbruzzesc, 22, Jupiter, FL               39:02  
   21   10      Renee Stouffer, 22, Camp Hill, PA              54:05  

Women 30 - 39
    2    1      Kathleen Shupenko, 34, Port Matilda, PA        28:33  
    5    2      Jennifer Getgen, 36, State College, PA         31:22  
    6    3      Lucy McClain, 32, State College, PA            31:26  
   17    4      Sarah Swartz, 33, Munson, PA                   47:56  

Women 40 - 49
   14    1      Helen Stolinas, 49, Bellefonte, PA             40:23  
   22    2      Christine Meenan, 48, State College, PA        54:21  
   24    3      Deanna Wakefield, 46, Bellefonte, PA         1:00:13  
   25    4      Kim Jeffreys, 46, Pleasant Gap, PA           1:00:13  

Women 50 - 59
   18    1      Donna Rigsby, 57, Huntingdon, PA               52:08  
   26    2      Judy Homan, 50, Port Matilda, PA             1:00:13  

Women 60 - 69
   15    1      Julia Heinrich, 62, Pennington, NJ             46:57  
   16    2      Susan White, 61, Mill Hall, PA                 47:35  
   23    3      Jennifer Mastrofski, 69, State College, PA     55:23