September 23, 2018
State College, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                   TIME
 -----   -----                   --------                   ----
    1      OpM  Wyatt Kline, 21, State College, PA          5:24  
    2    1 M19  Matthew Beyerle, 22, State College, PA      5:24  
    3    2 M19  Matt Balogh, 20, State College, PA          5:24  
    4    3 M19  Matthew Rodgers, 19, State College, PA      5:25  
    5    1 M13  Sean Farahani, 18, University Park, PA      5:26  
    6    2 M13  Charles Endres, 14, State College, PA       5:35  
    7    1 M45  Matt Endres, 45, State College, PA          5:36  
    8    1 JrM  Henry Adams, 12, Pa Furnace, PA             5:41  
    9    2 M45  Patrick Singletary, 53, State College, PA   5:42  
   10    1 M30  Scott Anthony, 39, State College, PA        5:45  
   11      OpW  Marlee Kwasnica, 13*, State College, PA     5:47  
   12    3 M45  Nick Kello, 55, State College, PA           5:51  
   13    4 M19  Wyatt Bascom, 19, Pa Furnace, PA            5:55  
   14    4 M45  Mark Fedkin, 48, State College, PA          5:57  
   15    2 JrM  Neil Maguire, 12, State College, PA         5:59  
   16    3 M13  Jackson Bodner, 13, Boalsburg, PA           6:00  
   17    5 M45  Steve Bodner, 46, Boalsburg, PA             6:01  
   18    5 M19  John Hardy, 19, State College, PA           6:04  
   19    1 W30  Chris Hunsburger, 38*, State College, PA    6:05  
   20    6 M19  Robert Johns, 21, State College, PA         6:21  
   21    7 M19  Jarred Price, 21, State College, PA         6:23  
   22    1 W13  Emilie DonTigny, 15*, Falls Church, VA      6:48  
   23    2 W13  Ava Langelaan, 13*, State College, PA       6:57  
   24    8 M19  Nick Meyer, 19                              7:07  
   25    3 W13  Jessica Gordon, 16*, Port Matilda, PA       7:10  
   26    9 M19  Zull Moumouni, 28, State College, PA        7:29  
   27    2 W30  Jacqueline Gianico, 36*, State College, PA  7:30  
   28   10 M19  Mitchel Lester, 22, Petersburg, PA          7:31  
   29    6 M45  Matt Isham, 47, State College, PA           7:32  
   30    7 M45  Brian Mount, 57, Greencastle, PA            7:34  
   31   11 M19  Eric Hite, 22, Pittsburgh, PA               7:42  
   32    4 W13  Liana Craig, 18*, State College, PA         7:56  
   33    1 JrW  Alexa Petersen, 9*, State College, PA       7:58  
   34    8 M45  Rob Bokunewicz, 53, State College, PA       8:00  
   35    9 M45  David Lloyd, 48, State College, PA          8:01  
   36    1 W45  Stephanie Gordon, 46*, Port Matilda, PA     8:07  
   37    3 JrM  William Petersen, 7, State College, PA      9:30  
   38    2 M30  Andrew Petersen, 38, State College, PA      9:31  
   39    5 W13  Ella Corson, 14*, State College, PA        9:34  
   40    2 W45  Sharon Lester, 50*, Petersburg, PA         10:22  
   41    3 W45  Roxanne Corson, 47*, State College, PA     10:22  
   42    4 W45  Paula Froke, 57*, Philadelphia, PA         11:49  
   43   10 M45  Gary Black, 58, York, PA                   11:49  
   44    5 W45  Beverly Pazer, 58*                         11:50  
   45    6 W45  Terry Sweitzer-DonTigny, 58*, Falls Church, VA
                                                           11:50  
   46    7 W45  Martha White Collins, 58*, Wellesley, MA   11:51  
   47    8 W45  Barbara Black, 59*, York, PA               14:28  
   48    9 W45  Carolyn Jensen, 56*, State College, PA     18:54  
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
3 finishers among Men Under 13
3 finishers among Men 13 - 18
11 finishers among Men 19 - 29
2 finishers among Men 30 - 44
10 finishers among Men 45 & Up
1 finishers among Women Under 13
5 finishers among Women 13 - 18
2 finishers among Women 30 - 44
9 finishers among Women 45 & Up
31 male finishers
17 female finishers
48 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                   TIME
 -----   -----                   --------                   ----
Open Men
    1    1 M19  Wyatt Kline, 21, State College, PA          5:24  
Open Women
    1    1 W13  Marlee Kwasnica, 13, State College, PA      5:47  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                   TIME
 -----   -----                   --------                   ----
Men Under 13
    8    1      Henry Adams, 12, Pa Furnace, PA             5:41  
   14    2      Neil Maguire, 12, State College, PA         5:59  
   28    3      William Petersen, 7, State College, PA      9:30  

Men 13 - 18
    5    1      Sean Farahani, 18, University Park, PA      5:26  
    6    2      Charles Endres, 14, State College, PA       5:35  
   15    3      Jackson Bodner, 13, Boalsburg, PA           6:00  

Men 19 - 29
    2    1      Matthew Beyerle, 22, State College, PA      5:24  
    3    2      Matt Balogh, 20, State College, PA          5:24  
    4    3      Matthew Rodgers, 19, State College, PA      5:25  
   12    4      Wyatt Bascom, 19, Pa Furnace, PA            5:55  
   17    5      John Hardy, 19, State College, PA           6:04  
   18    6      Robert Johns, 21, State College, PA         6:21  
   19    7      Jarred Price, 21, State College, PA         6:23  
   20    8      Nick Meyer, 19                              7:07  
   21    9      Zull Moumouni, 28, State College, PA        7:29  
   22   10      Mitchel Lester, 22, Petersburg, PA          7:31  
   25   11      Eric Hite, 22, Pittsburgh, PA               7:42  

Men 30 - 44
   10    1      Scott Anthony, 39, State College, PA        5:45  
   29    2      Andrew Petersen, 38, State College, PA      9:31  

Men 45 & Up
    7    1      Matt Endres, 45, State College, PA          5:36  
    9    2      Patrick Singletary, 53, State College, PA   5:42  
   11    3      Nick Kello, 55, State College, PA           5:51  
   13    4      Mark Fedkin, 48, State College, PA          5:57  
   16    5      Steve Bodner, 46, Boalsburg, PA             6:01  
   23    6      Matt Isham, 47, State College, PA           7:32  
   24    7      Brian Mount, 57, Greencastle, PA            7:34  
   26    8      Rob Bokunewicz, 53, State College, PA       8:00  
   27    9      David Lloyd, 48, State College, PA          8:01  
   30   10      Gary Black, 58, York, PA                   11:49  

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                   TIME
 -----   -----                   --------                   ----
Women Under 13
    8    1       Alexa Petersen, 9, State College, PA       7:58  

Women 13 - 18
    3    1      Emilie DonTigny, 15, Falls Church, VA       6:48  
    4    2      Ava Langelaan, 13, State College, PA       6:57  
    5    3      Jessica Gordon, 16, Port Matilda, PA        7:10  
    7    4      Liana Craig, 18, State College, PA          7:56  
   10    5      Ella Corson, 14, State College, PA          9:34  


Women 30 - 44
    2    1      Chris Hunsburger, 38, State College, PA     6:05  
    6    2      Jacqueline Gianico, 36, State College, PA   7:30  

Women 45 & Up
    9    1      Stephanie Gordon, 46, Port Matilda, PA      8:07  
   11    2      Sharon Lester, 50, Petersburg, PA          10:22  
   12    3      Roxanne Corson, 47, State College, PA      10:22  
   13    4      Paula Froke, 57, Philadelphia, PA          11:49  
   14    5      Beverly Pazer, 58                          11:50  
   15    6      Terry Sweitzer-DonTigny, 58, Falls Church, VA
                                                           11:50  
   16    7      Martha White Collins, 58, Wellesley, MA    11:51  
   17    8      Barbara Black, 59, York, PA                14:28  
   18    9      Carolyn Jensen, 56, State College, PA      18:54