October 11, 2018
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Boys


PLACE         FINISHER            TIME        TEAM         
-----         --------            ----        ----
    1  Garrett Baublitz           16:30    Juniata              
    2  Carter Kauffman            16:59    SJCA                 
    3  Josh Hershbine             17:59    SJCA                 
    4  Clay Yeager                18:39    Juniata              
    5  Albert Heister             18:40    Juniata              
    6  Isaak Fausey               19:18    Juniata              
    7  James Hazard               19:18    Juniata              
    8  Brody Powell               19:40    Juniata              
    9  Zeb Ames                   19:40    Juniata              
   10  Sam Palmer                 19:41    SJCA                 
   11  Aidan Cross                19:50    SJCA                 
   12  Jake Stagi                 20:08    West Branch          
   13  Yadiel Nieves-Aguirre      20:24    Juniata              
   14  Asa Reynolds               20:26    SJCA                 
   15  Scott Frantz               20:44    Philipsburg-Osceola  
   16  Micah Fausey               21:06    Juniata              
   17  Cole Hoover                21:06    Philipsburg-Osceola  
   18  Josh Rea                   21:41    Philipsburg-Osceola  
   19  Ashton Crownover           21:44    Philipsburg-Osceola  
   20  Justin Clark               22:06    West Branch          
   21  Doug Kolesar               22:30    West Branch          
   22  Thomas Kovalick            22:31    West Branch          
   23  Mathew Thomas              22:34    Philipsburg-Osceola  
   24  Leland Calistri            22:56    SJCA                 
   25  Hunter Martin              24:56    Philipsburg-Osceola  
   26  Josh Guerra                25:12    West Branch          
   27  Noah Sheaffer              25:25    Juniata              
   28  Kaleb Louder               29:52    Juniata              
   29  Kadan Shirk                30:33    SJCA                 
   30  Zach Thomas                35:31    Philipsburg-Osceola  
30 finishers among Males (no age given)
30 male finishers
0 female finishers
30 total finishers

Dual Meet Scores

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   Juniata                15    1    2    3    4    5    6    7    18:29    2:49
  2   West Branch            50    8    9   10   11   12              22:30    5:05

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
    1 Juniata                23    1    4    5    6    7    8    9    18:29    2:49
    2 SJCA                   38    2    3   10   11   12   13   14    18:59    3:28

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   Juniata                15    1    2    3    4    5    6    7    18:29    2:49
  2   Philipsburg-Osceola    50    8    9   10   11   12   13   14    21:34    1:51

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   SJCA                   16    1    2    3    4    6   10   12    18:59    3:28
  2   West Branch            40    5    7    8    9   11              22:30    5:05

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   Philipsburg-Osceola    23    2    3    4    5    9   10   12    21:34    1:51
  2   West Branch            33    1    6    7    8   11              22:30    5:05

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   SJCA                   15    1    2    3    4    5   11   13    18:59    3:28
  2   Philipsburg-Osceola    40    6    7    8    9   10   12   14    21:34    1:51

Juniata                3 wins
SJCA                   2 wins
Philipsburg-Osceola    1 wins
West Branch            0 wins

Girls

PLACE         FINISHER            TIME        TEAM         
-----         --------            ----        ----
    1  Sera Mazza*                19:55    SJCA                 
    2  Lindsey Carmack*           22:00    SJCA                 
    3  Hailey Prestash*           22:44    West Branch          
    4  Emily Houtz*               23:09    Juniata              
    5  Sam Bainey*                23:12    Philipsburg-Osceola  
    6  Kate Youngmark*            23:19    SJCA                 
    7  Myah Chappell*             23:26    SJCA                 
    8  Megan Cosut*               24:02    Philipsburg-Osceola  
    9  Sarah Watkins*             25:00    SJCA                 
   10  Jayden Kucas*              26:19    West Branch          
   11  Ivy Zhou*                  26:55    Grier School         
   12  Hannah Wildman*            27:25    Philipsburg-Osceola  
   13  Lily Li*                   27:27    Grier School         
   14  Yvonne Deng*               27:30    Grier School         
   15   Audrey Smith*             28:53    Philipsburg-Osceola  
   16  Kylie Timko*               28:57    Philipsburg-Osceola  
   17  Brianna Bone*              29:02    West Branch          
   18  Mila Xiao*                 29:36    Grier School         
   19  Katie Trentham*            29:39    Philipsburg-Osceola  
   20  Michelle Shen*             30:37    Grier School         
   21  Carolynn Folmar*           31:49    West Branch          
   22  Harper Zhang*              33:37    Grier School         
   23  Roselyn Waever*            33:38    Philipsburg-Osceola  
   24  Katrina Weber*             34:00    Juniata              
   25   Emma Myers*               45:29    Philipsburg-Osceola  
* indicates females
25 finishers among Females (no age given)
0 male finishers
25 female finishers
25 total finishers


Dual Meet Scores

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   SJCA                   19    1    2    4    5    7              22:44    5:06
  2   Philipsburg-Osceola    36    3    6    8    9   10   11   12    26:30    5:46

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------

  1   SJCA                   15    1    2    3    4    5              22:44    5:06
  2   Grier School           40    6    7    8    9   10   11         28:25    3:43

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
----  ----                ------  -------------------              --------- ------
  1   Philipsburg-Osceola    22    1    2    4    7    8   10   13    26:30    5:46
  2   Grier School           34    3    5    6    9   11   12         28:25    3:43

SJCA                   2 wins
Philipsburg-Osceola    1 wins
Grier School           0 wins