July 27, 2019
Boalsburg, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

Overall Order of Finish

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
    1      OpM  Alex Gornich, 25, State College, PA        18:04  
    2      OpM  Bergen Weiner, 18, Osceola, PA             18:50  
    3      OpM  Luke Isabelle, 16, Richlands, NC           18:51  
    4    1 M18  Geno Leone, 24, State College, PA          18:53  
    5    2 M18  Bryce Lowe, 19, Grove City, PA             18:54  
    6    3 M18  Lars Berg, 25, State College, PA           18:54  
    7    1 M40  Michael Rou, 41                            18:55  
    8    2 M40  Alan Effrig, 40, State College, PA         18:57  
    9    1 M15  Garrison Famiglio, 16                      19:19  
   10    1 M13  Henry Adams, 13, Pa Furnace, PA            19:40  
   11    1 M50  Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     19:41  
   12      OpW  Uta Brandstatter, 48*, Asheville, NC       23:25  
   13    1 JrM  Isaac Oppermann, 12, Port Matilda, PA      24:03  
   14    1 M60  Marty Klanchar, 61, State College, PA      24:25  
   15    4 M18  Jason Doll, 25, Worcester, MA              24:48  
   16    2 JrM  Theodore Oppermann, 10, Port Matilda, PA   25:30  
   17    5 M18  Brian Cohen, 27, Ft Lauderdale, FL         25:32  
   18    1 M30  Robert Block, 36, Duncansville, PA         25:36  
   19      OpW  Lillian Johnson, 16*                       25:39  
   20      OpW  Kiersten Gelfund, 35*                      25:47  
   21    1 W13  Sofia Sites, 13*                           26:19  
   22    2 M30  Roman Rogala, 36, Sandy Ridge, PA          26:34  
   23    2 M60  Gary Cattell, 61, Port Matilda, PA         27:46  
   24    1 W50  Kristie Kaufman, 50*, State College, PA    27:49  
   25    3 M40  Christopher Pezanowski, 45, Bellefonte, PA 27:52  
   26    1 W40  Gro Torsethaugen, 49*, Howard, PA          27:59  
   27    1 W60  Cindy Keith, 66*, State College, PA        28:03  
   28    2 W40  Karen Liddick, 49*, State College, PA      28:08  
   29    2 W60  Shirley Karduck, 63*, Boalsburg, PA        29:03  
   30    1 W15  Isabella Sites, 16*                        29:05  
   31    1 W30  Amanda DePasquale, 37*, Pleasant Gap, PA   29:08  
   32    3 W40  Jodi Myers, 46*, Lewistown, PA             29:43  
   33    6 M18  Joshua Parbs, 24                           29:49  
   34    2 M50  Phil Armstrong, 55, Boalsburg, PA          30:11  
   35    4 M40  Brian Oppermann, 41, Port Matilda, PA      30:12  
   36    3 M50  Jim Henderson, 55, State College, PA       30:22  
   37    2 M15  Dylan Henderson, 17, State College, PA     30:37  
   38    2 W50  Karen Sites, 55*, dripping springs, TX     31:21  
   39    5 M40  David Lloyd, 49, State College, PA         31:29  
   40    3 W60  Sue Thorne, 64*, State College, PA         32:10  
   41    1 M70  Jay Maynard, 73, Boalsburg, PA             32:47  
   42    2 W13  Katherine King, 14*, HoUston, TX           33:06  
   43    3 M30  Marc Friederberg, 35, State College, PA    34:05  
   44    3 M60  Kristian Berg, 60, State College, PA       34:36  
   45    4 W40  Kathryn Oppermann, 42*, Port Matilda, PA   35:32  
   46    4 M30  Stephen Clewell, 35, State College, PA     36:10  
   47    5 W40  Kristi Mattzela, 42*, Port Matilda, PA     36:30  
   48    3 W50  Debra Harrington, 50*, Port Matilda, PA    36:38  
   49    1 W18  Amber Lucas, 19*                           36:51  
   50    2 M70  Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            37:04  
   51    4 W60  Debbie Sakmar, 64*, Hollidaysburg, PA      37:44  
   52    2 W30  Aparna Parikh, 32*, State College, PA      37:51  
   53    3 W13  Cecilia Mazzocco, 14*, Pleasant Gap, PA    38:19  
   54    4 W50  Cheryl White, 59*, Spring Mills, PA        39:06  
   55    4 M60  Bruce White, 62, Spring Mills, PA          39:07  
   56    5 W50  Cynthia Restivo, 54*, State College, PA    39:11  
   57    4 M50  Steve Jury, 54, Boalsburg, PA              39:58  
   58    3 M70  Arnold Gasche, 89, State College, PA       41:02  
   59    6 W50  Terri Henderson, 55*, State College, PA    41:23  
   60    3 W30  Megan Biega, 31*, Boalsburg, PA            43:23  
   61    4 W30  Bethany Judy, 32*, Boalsburg, PA           43:26  
   62    5 M60  Paige Andrew, 61, Lemont, PA               46:48  
   63    1 W70  Juanita Oppermann, 76*, Lake Jackson, TX   47:58  
   64    6 M60  Rick Arnold, 61, Spring Mills, PA          48:00  
   65    4 M70  Ted Oppermann, 82, Lake Jackson, TX        48:06  
   66    7 W50  Mary Andrew, 59*, Lemont, PA               48:12  
   67    6 M40  Brian Manchester, 46, Julian, PA           49:12  
   68    5 W60  Sue Forster, 61*, State College, PA        49:18  
   69    5 M50  Peter Forster, 59, State College, PA       49:19  
   70    2 W18  Rose Fye, 23*, Beech Creek, PA             54:09  
   71    3 W18  Michaela Fye, 21*, Beech Creek, PA         54:10  
   72    2 W70  Lois Lynn, 71*, State College, PA          54:40  
   73    8 W50  Carolyn O'Heron, 55*, State College, PA    54:41  
   74    3 W70  Jeannie Field, 76*                         56:45  
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
2 finishers among Men Under 13
1 finishers among Men 13 - 14
2 finishers among Men 15 - 17
6 finishers among Men 18 - 29
4 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
5 finishers among Men 50 - 59
6 finishers among Men 60 - 69
4 finishers among Men 70 & Up
3 finishers among Women 13 - 14
1 finishers among Women 15 - 17
3 finishers among Women 18 - 29
4 finishers among Women 30 - 39
5 finishers among Women 40 - 49
8 finishers among Women 50 - 59
5 finishers among Women 60 - 69
3 finishers among Women 70 & Up
42 male finishers
32 female finishers
74 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Open Men
    1    1 M18  Alex Gornich, 25, State College, PA        18:04  
    2    2 M18  Bergen Weiner, 18, Osceola, PA             18:50  
    3    3 M15  Luke Isabelle, 16, Richlands, NC           18:51  
Open Women
    1    1 W40  Uta Brandstatter, 48, Asheville, NC        23:25  
    2    2 W15  Lillian Johnson, 16                        25:39  
    3    3 W30  Kiersten Gelfund, 35                       25:47  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Men Under 13
   12    1      Isaac Oppermann, 12, Port Matilda, PA      24:03  
   15    2      Theodore Oppermann, 10, Port Matilda, PA   25:30  

Men 13 - 14
   10    1      Henry Adams, 13, Pa Furnace, PA            19:40  

Men 15 - 17
    9    1      Garrison Famiglio, 16                      19:19  
   25    2      Dylan Henderson, 17, State College, PA     30:37  

Men 18 - 29
    4    1      Geno Leone, 24, State College, PA          18:53  
    5    2      Bryce Lowe, 19, Grove City, PA             18:54  
    6    3      Lars Berg, 25, State College, PA           18:54  
   14    4      Jason Doll, 25, Worcester, MA              24:48  
   16    5      Brian Cohen, 27, Ft Lauderdale, FL         25:32  
   21    6      Joshua Parbs, 24                           29:49  

Men 30 - 39
   17    1      Robert Block, 36, Duncansville, PA         25:36  
   18    2      Roman Rogala, 36, Sandy Ridge, PA          26:34  
   28    3      Marc Friederberg, 35, State College, PA    34:05  
   30    4      Stephen Clewell, 35, State College, PA     36:10  

Men 40 - 49
    7    1      Michael Rou, 41                            18:55  
    8    2      Alan Effrig, 40, State College, PA         18:57  
   20    3      Christopher Pezanowski, 45, Bellefonte, PA 27:52  
   23    4      Brian Oppermann, 41, Port Matilda, PA      30:12  
   26    5      David Lloyd, 49, State College, PA         31:29  
   38    6      Brian Manchester, 46, Julian, PA           49:12  

Men 50 - 59
   11    1      Jerry Harrington, 50, Port Matilda, PA     19:41  
   22    2      Phil Armstrong, 55, Boalsburg, PA          30:11  
   24    3      Jim Henderson, 55, State College, PA       30:22  
   33    4      Steve Jury, 54, Boalsburg, PA              39:58  
   39    5      Peter Forster, 59, State College, PA       49:19  

Men 60 - 69
   13    1      Marty Klanchar, 61, State College, PA      24:25  
   19    2      Gary Cattell, 61, Port Matilda, PA         27:46  
   29    3      Kristian Berg, 60, State College, PA       34:36  
   32    4      Bruce White, 62, Spring Mills, PA          39:07  
   35    5      Paige Andrew, 61, Lemont, PA               46:48  
   36    6      Rick Arnold, 61, Spring Mills, PA          48:00  

Men 70 & Up
   27    1      Jay Maynard, 73, Boalsburg, PA             32:47  
   31    2      Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            37:04  
   34    3      Arnold Gasche, 89, State College, PA       41:02  
   37    4      Ted Oppermann, 82, Lake Jackson, TX        48:06  


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME
 -----   -----                   --------                  ----
Women 13 - 14
    4    1      Sofia Sites, 13                            26:19  
   15    2      Katherine King, 14, HoUston, TX            33:06  
   22    3      Cecilia Mazzocco, 14, Pleasant Gap, PA     38:19  

Women 15 - 17
   10    1      Isabella Sites, 16                         29:05  

Women 18 - 29
   19    1      Amber Lucas, 19                            36:51  
   31    2      Rose Fye, 23, Beech Creek, PA              54:09  
   32    3      Michaela Fye, 21, Beech Creek, PA          54:10  

Women 30 - 39
   11    1      Amanda DePasquale, 37, Pleasant Gap, PA    29:08  
   21    2      Aparna Parikh, 32, State College, PA       37:51  
   26    3      Megan Biega, 31, Boalsburg, PA             43:23  
   27    4      Bethany Judy, 32, Boalsburg, PA            43:26  

Women 40 - 49
    6    1      Gro Torsethaugen, 49, Howard, PA           27:59  
    8    2      Karen Liddick, 49, State College, PA       28:08  
   12    3      Jodi Myers, 46, Lewistown, PA              29:43  
   16    4      Kathryn Oppermann, 42, Port Matilda, PA    35:32  
   17    5      Kristi Mattzela, 42, Port Matilda, PA      36:30  

Women 50 - 59
    5    1      Kristie Kaufman, 50, State College, PA     27:49  
   13    2      Karen Sites, 55, dripping springs, TX      31:21  
   18    3      Debra Harrington, 50, Port Matilda, PA     36:38  
   23    4      Cheryl White, 59, Spring Mills, PA         39:06  
   24    5      Cynthia Restivo, 54, State College, PA     39:11  
   25    6      Terri Henderson, 55, State College, PA     41:23  
   29    7      Mary Andrew, 59, Lemont, PA                48:12  
   34    8      Carolyn O'Heron, 55, State College, PA     54:41  

Women 60 - 69
    7    1      Cindy Keith, 66, State College, PA         28:03  
    9    2      Shirley Karduck, 63, Boalsburg, PA         29:03  
   14    3      Sue Thorne, 64, State College, PA          32:10  
   20    4      Debbie Sakmar, 64, Hollidaysburg, PA       37:44  
   30    5      Sue Forster, 61, State College, PA         49:18  

Women 70 & Up
   28    1      Juanita Oppermann, 76, Lake Jackson, TX    47:58  
   33    2      Lois Lynn, 71, State College, PA           54:40  
   35    3      Jeannie Field, 76                          56:45