November 3, 2019
Bellefonte, PA

Timing by the Nittany Valley Running Club

5K Results

Overall Order of Finish
 
         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
    1      OpM  Sean Oncea, 25, Pa Furnace,PA              22:52    Veteran              
    2      OpM  Logan Naspinski, 16, Bellefonte, PA        23:23                         
    3      OpM  Rich Harter, 63, Pleasant Gap, PA          23:41                         
    4    1 M60  Randy Mallory, 61, Mahaffey, PA            24:17                         
    5      OpW  Allen Russell, 66*, Bellefonte, PA         26:33                         
    6      OpW   Autumn Naspinski, 11*, Bellefonte, PA     27:50                         
    7    1 M40  Stephen Naspinski, 49, Bellefonte, PA      27:50                         
    8    2 M60  Dennis McDowell, 70, Bellefonte, PA        33:41                         
    9    1 M50  Kris Oliver, 56, Boalsburg, PA             36:39                         
   10    1 JrM  Cole Dermota, 12, Bellefonte, PA           38:22                         
   11      OpW  Christine Dermota, 45*, Bellefonte, PA     43:38                         
   12    3 M60  Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            44:07                         
   13    4 M60  Robert Snyder, 66, Altoona, PA             45:20    Veteran              
   14    1 W40  Paula Brezler, 47*, Bellefonte, PA         48:35                         
   15    5 M60  Michael Young, 72, Bellefonte, PA          50:26    Veteran              
   16    1 W14   Abigail Dermota, 15*, Bellefonte, PA      51:04                         
   17    2 M40  Troy Dermota, 49, Bellefonte, PA           51:05                         
   18    1 W60  Rita Russell, 63*, Bellefonte, PA          51:25                         
   19    6 M60  Thomas Yourchak, 66, Bellefonte, PA        51:54                         
   20    2 W40  Denise Snyder, 44*, Bellefonte, PA         52:42                         
   21    1 W50  Jo Nutter, 54*, Boalsburg, PA              52:44                         
   22    1 W30  Megan Platt, 37*, Bellefonte, PA           53:02                         
   23    7 M60  Vernon Reitz, 68, Bellefonte, PA           53:04    Veteran              
   24    2 W60  Gail Reitz, 67*, Bellefonte, PA            53:07                         
   25    3 W60  Cindy Hallahan, 62*, Pleasant Gap, PA      55:21                         
   26    8 M60  Richard Ciervo, 72, State College, PA      55:23    Veteran              
   27    4 W60  Stephanie Ciervo, 72*, State College, PA   55:26                         
   28    1 M20  Jared Stake, 25, Blanchard, PA           1:02:57    Veteran              
   29    1 W20  Sarah Stake, 25*, Blanchard, PA          1:02:58                         
   30    2 W50  Melissa McChesney, 51*, Springs Mills, PA
                                                         1:02:59    Veteran              
   31    3 W50   Anna Lyons, 50*, Bellefonte, PA         1:03:01                         
   32    4 W50  Sandra Richcreek, 53*, Moshannon, PA     1:15:36                         
   33    5 W50  Susan Harpster, 59*, State College, PA   1:18:37                         
   34    2 M20  Randy Billett, 28, Bellefonte, PA        1:18:55                         
   35    3 W40  Christa Gallagher, 42*, Port Matilda, PA 1:19:00                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men Under 14
2 finishers among Men 20 - 29
2 finishers among Men 40 - 49
1 finishers among Men 50 - 59
8 finishers among Men 60 & Up
1 finishers among Women 14 - 19
1 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
3 finishers among Women 40 - 49
5 finishers among Women 50 - 59
4 finishers among Women 60 & Up
20 male finishers
15 female finishers
35 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Open Men
    1    1 M20  Sean Oncea, 25, Pa Furnace,PA              22:52    Veteran              
    2    2 M14  Logan Naspinski, 16, Bellefonte, PA        23:23                         
    3    3 M60  Rich Harter, 63, Pleasant Gap, PA          23:41                         
Open Women
    1    1 W60  Allen Russell, 66, Bellefonte, PA          26:33                         
    2    2 JrW   Autumn Naspinski, 11, Bellefonte, PA      27:50                         
    3    3 W40  Christine Dermota, 45, Bellefonte, PA      43:38                         


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Men Under 14
    8    1      Cole Dermota, 12, Bellefonte, PA           38:22                         


Men 20 - 29
   16    1      Jared Stake, 25, Blanchard, PA           1:02:57    Veteran              
   17    2      Randy Billett, 28, Bellefonte, PA        1:18:55                         


Men 40 - 49
    5    1      Stephen Naspinski, 49, Bellefonte, PA      27:50                         
   12    2      Troy Dermota, 49, Bellefonte, PA           51:05                         

Men 50 - 59
    7    1      Kris Oliver, 56, Boalsburg, PA             36:39                         

Men 60 & Up
    4    1      Randy Mallory, 61, Mahaffey, PA            24:17                         
    6    2      Dennis McDowell, 70, Bellefonte, PA        33:41                         
    9    3      Carl Miller, 83, Bellefonte, PA            44:07                         
   10    4      Robert Snyder, 66, Altoona, PA             45:20    Veteran              
   11    5      Michael Young, 72, Bellefonte, PA          50:26    Veteran              
   13    6      Thomas Yourchak, 66, Bellefonte, PA        51:54                         
   14    7      Vernon Reitz, 68, Bellefonte, PA           53:04    Veteran              
   15    8      Richard Ciervo, 72, State College, PA      55:23    Veteran              


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Women 14 - 19
    5    1       Abigail Dermota, 15, Bellefonte, PA       51:04                         

Women 20 - 29
   13    1      Sarah Stake, 25, Blanchard, PA           1:02:58                         

Women 30 - 39
    9    1      Megan Platt, 37, Bellefonte, PA            53:02                         

Women 40 - 49
    4    1      Paula Brezler, 47, Bellefonte, PA          48:35                         
    7    2      Denise Snyder, 44, Bellefonte, PA          52:42                         
   18    3      Christa Gallagher, 42, Port Matilda, PA  1:19:00                         

Women 50 - 59
    8    1      Jo Nutter, 54, Boalsburg, PA               52:44                         
   14    2      Melissa McChesney, 51, Springs Mills, PA 1:02:59    Veteran              
   15    3       Anna Lyons, 50, Bellefonte, PA          1:03:01                         
   16    4      Sandra Richcreek, 53, Moshannon, PA      1:15:36                         
   17    5      Susan Harpster, 59, State College, PA    1:18:37                         

Women 60 & Up
    6    1      Rita Russell, 63, Bellefonte, PA           51:25                         
   10    2      Gail Reitz, 67, Bellefonte, PA             53:07                         
   11    3      Cindy Hallahan, 62, Pleasant Gap, PA       55:21                         
   12    4      Stephanie Ciervo, 72, State College, PA    55:26                         


5 Mile Results


Overall Order of Finish
 
         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
    1      OpM  Austin Melius, 17, Bellefonte, PA          31:01                         
    2      OpM  Michael Zimmerman, 39, State College, PA   31:03                         
    3      OpM  Bob Shafer, 38, Bellefonte, PA             32:11    Veteran              
    4      OpW  Lauren Cenci, 22*, State College, PA       36:06                         
    5      OpW  Jen Zubler, 49*, Bellefonte, PA            36:52                         
    6    1 M50  Keith Henderson, 55, State College, PA     39:16                         
    7      OpW  Elizabeth Ramos, 27*, State College, PA    40:54                         
    8    2 M50  Chris Walters, 50, Bellefonte, PA          42:45                         
    9    1 M60  Arthur Messersmith, 66, Red Lion, PA       47:33                         
   10    1 W20  Elizabeth Pringle, 23*, State College, PA  48:14                         
   11    2 W20  Abby Lanager, 27*, Pleasant Gap, PA        49:25                         
   12    3 M50  John Pringle, 58, State College, PA        51:36                         
   13    1 W30  Kylee Ammerman, 39*, Boalsburg, PA         55:04                         
   14    1 W40  Clarisa Brindley, 45*, Philipsburg, PA   1:04:09                         
   15    4 M50  Steve Jury, 54, Boalsburg, PA            1:08:07                         
   16    1 M40  Brian Manchester, 46, Julian, PA         1:21:02                         
* indicates females
6 finishers among Males (no age given)
1 finishers among Men 40 - 49
4 finishers among Men 50 - 59
1 finishers among Men 60 & Up
2 finishers among Women 20 - 29
1 finishers among Women 30 - 39
1 finishers among Women 40 - 49
12 male finishers
4 female finishers
16 total finishers

Age Groups

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Open Men
    1    1 M14  Austin Melius, 17, Bellefonte, PA          31:01                         
    2    2 M30  Michael Zimmerman, 39, State College, PA   31:03                         
    3    3 M30  Bob Shafer, 38, Bellefonte, PA             32:11    Veteran              

Open Women
    1    1 W20  Lauren Cenci, 22, State College, PA        36:06                         
    2    2 W40  Jen Zubler, 49, Bellefonte, PA             36:52                         
    3    3 W20  Elizabeth Ramos, 27, State College, PA     40:54                         


         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Men 40 - 49
    9    1      Brian Manchester, 46, Julian, PA         1:21:02                         

Men 50 - 59
    4    1      Keith Henderson, 55, State College, PA     39:16                         
    5    2      Chris Walters, 50, Bellefonte, PA          42:45                         
    7    3      John Pringle, 58, State College, PA        51:36                         
    8    4      Steve Jury, 54, Boalsburg, PA            1:08:07                         

Men 60 & Up
    6    1      Arthur Messersmith, 66, Red Lion, PA       47:33                         

         CLASS      
 PLACE   PLACE                   FINISHER                  TIME        TEAM         
 -----   -----                   --------                  ----        ----
Women 20 - 29
    4    1      Elizabeth Pringle, 23, State College, PA   48:14                         
    5    2      Abby Lanager, 27, Pleasant Gap, PA         49:25                         

Women 30 - 39
    6    1      Kylee Ammerman, 39, Boalsburg, PA          55:04                         

Women 40 - 49
    7    1      Clarisa Brindley, 45, Philipsburg, PA    1:04:09